Ar tikrai šauktiniams bus smarkiai pakenkta ekonomine prasme?

ekonomikaVis dar stipriai mirgant šauktinių grąžinimo antraštei spaudoje, kyla nerimas dėl šauktinių esamų finansinių įsipareigojimų. Mat ne visi šiais laikais yra švarūs – neturintys jokių įsipareigojimų kredito bendrovėms bei lizingo paslaugų įmonėms. Asmenys, kurie buvo pašaukti, jau dabar galvoja kaip teks atsiskaityti – paskolas atideda tik bankai, bet ir tai dar neaišku kaip iš tiesų yra. Greituosius kreditus paėmę šauktiniai privalės mokėti pratęsimo mokestį ištisus devynis mėnesius, nes neaišku ar jų gaunamas atlyginimas bus pakankamas šioms išlaidoms padengti. Ką jau kalbėti apie kitus mokesčius. Yra nemažai pastebėjimų dėl tarnybos atidėjimo, tačiau pastebima, kad patys šauktiniai nelabai gaudosi situacijoje ir nežino kaip tokias problemas reikėtų spręsti.

Kaip paaiškėjo, bankai bus įpareigoti šauktiniui suteikti galimybę atidėti įmokas visiems devyniems mėnesiams. Nors tokia galimybė yra nurodoma ir paskolos sutartyje, vis tiek egzistuoja niuansas – palūkanos turės būti mokamos. Kai kurie šauktiniai yra įsitikinę, kad bankai neatidės paskolų mokėjimo, todėl tai galima laikyti klaidinančia informacija. Bankai privalės atidėti paskolos įmokas, o taip pat jie negalės įpareigoti šauktinių mokėti palūkanas tarnybos metu. Jas šauktiniai galės sumokėti grįžę iš tarnybos. Tai bus pasirenkamas variantas: grąžinti visas palūkanas iškart arba bus galimybė sudaryti iš naujo visą paskolos įmokų mokėjimo grafiką, kuriame viskas jau bus perskaičiuojama. Tada palūkanos bus paskirstytos mokėjimo terminui, todėl apibendrinant, šauktiniai už būsto paskolas neturės mokėti didžiulių sumų – išlaidos bus labai minimalios.

Teigiama, kad dabartinis šauktinių grąžinimas kaip reikiant pakenks Lietuvos ekonomikai. Čia taip pat yra kiek per daug dramatizuojama, nes yra aiškiai apibrėžta kada šauktinis gali atidėti tarnybą, o kada ne. Liūdėti turėtų tik tie, kurie apskirtai nieko neveikia – pašaukti asmenys, kurie yra registruoti darbo biržoje, bus šaukiami ir neatleisti nuo tarnybos, nes jų asmeniniams interesams nėra jokios grėsmės, tuo labiau – visuomenės interesams tikrai nebus pakenkta. Aišku, čia yra išimčių – kai kurie bedarbiai turi skolų, kurios susidarė imant paskolas internetu iš greitųjų kreditų bendrovių. Yra puikus paaiškinimas – skolos galės būti padengtos iš šauktinio atlyginimo, todėl tai bus kaip tik naudinga ekonomiškai, nes asmuo priverstinai grąžins skolas, nuo kurių yra imami mokesčiai. Siekiant išlaikyti darbingų ir finansinę žalą atnešančių asmenų balansą, bus suteikiama galimybė tarnybą atidėti tiems, kurių šaukimas būtų gana nuostolingas pačiai valstybei. Pavyzdžiui, daug uždirbantys verslininkai, kurie moka mokesčius, kurių suma net gi viršija šauktinio išlaikymo išlaidas, gali reikalauti tarnybos atidėjimo. Juk ir pačiai valstybei nebus naudinga imti tuos, kurie išlaiko būsimus šauktinius. Tai būtų visuomenės interesų pažeidimas, nes yra tokių, kurie iš tų sumokėtų mokesčių gyvena. Tokio žmogaus pašaukimas neabejotinai būtų žalingas, tad apibendrinant, galime teigti, kad daug uždirbantys bei sumokantys didelius mokesčius turi teisę reikalauti tarnybos atidėjimo vien todėl, kad jie neša didžiulę naudą ekonomine prasme.