Filmai online: kokia situacija Lietuvos rinkoje?

filmai onlineNelegaliai platinami filmai Lietuvoje atneša nemenkus nuostolius lietuviško kino kūrėjams, todėl ekspertai pastebi, kad jeigu mūsų šalyje atsirastų kažkokios platformos, kuriose internetu būtų galima žiūrėti populiariausius filmus, lietuviškų filmų kūrėjai surinktų daug didesnius biudžetus. Filmai online yra viena dažniausių paieškos frazių internetinėse paieškos sistemose, o grąžinamų rezultatų – dar daugiau. Ypač opia problema įvardijama tai, jog daugelis nelegaliai filmus žiūrinčių vartotojų net nenutuokia, jog jie elgiasi neteisėtai. Dėl to ir patys teisininkai įžvelgia gana nemalonias teisines išimtis, kurios neleidžia traukti atsakomybėn kai kurių vartotojų.

Kiekvienas internetu žiūrintis filmus vartotojas gali nesunkiai išvengti atsakomybės – vartotojams nėra taikoma prievolė domėtis kurie portalai veikia legaliai, o kurie ne. Tai reiškia, kad filmai online, kurie žiūrimi nelegaliai, dažniausiai baudžiamąją atsakomybę užtraukia ne vartotojams, o būtent portalų kūrėjams. Žiūrintys filmus neprivalo domėtis ar filmų portalas juos platina legaliai ar ne ir dėl to kone kiekvienas vartotojas išvengia atsakomybės.

Kino kūrėjai nėra patenkinti vartotojų elgesiu dėl to, jog nemaža dalis žmonių suvokia, jog jie filmus internete žiūri nelegaliai. Vartotojus Lietuvoje galima dalintis į dvi stovyklas – vieni suvokia, jog žiūri nelegalius filmus, o kiti net nesupranta, jog elgiasi taip, už ką yra baudžiama įstatymų numatyta tvarka. Paprastai kalbant, lietuviško kino kūrėjai pabrėžia, kad jie negali Lietuvos rinkai pasiūlyti didesnio filmo pasirinkimo, nes paprasčiausiai nėra tokios auditorijos, kuri paremtų kino kūrėjus. Daugelis žmonių stebisi, kodėl Lietuvos padangėje nėra didelio filmų pasirinkimo, o kino kūrėjai atrėžia, jog dėl to patys kalti yra vartotojai, ypač tie, kurie suvokia, jog filmus online žiūri nelegaliai.

Ekspertų teigimu, norint, jog Lietuvos kino pramonė plėstųsi, būtina imtis priemonių užtikrinant autorių teises. Taip pat siūloma imtis priemonių sudarant galimybę vartotojams filmus žiūrėti ne tik kino teatruose, bet ir specialiose platformose. Nors Lietuvoje yra viena ar dvi veikiančios platformos, pasirodo, kad jos negali užtikrinti vartotojų poreikių, nes mat tokios platformos dažniausiai rodo senus ir jau matytus filmus, o apie naujus vartotojams net nereikia svajoti.