Vartojimo kredito rinka Lietuvoje

vartojimo kreditaiNuo sausio 1 dienos vartojimo kredito bendrovėms įsigaliojo įstatymų pataisos, kurios nurodo mažinti bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą. Tinklapis apie refinansavimo paskolas ir ne tik informuoja, jog įsigaliojusios pataisos įpareigojo kreditų bendroves ne tik mažinti palūkanas, bet ir išduoti paskolas tik nustatytomis valandomis. Paskolų teikėjai nuo šiol vos ne per pus privalėjo sumažinti metinę palūkanų normą, o viena bendrovė, nespėjusi įgyvendinti reikalavimų, prarado licenciją, kuri leido teikti vartojamuosius kreditus.

Lietuvoje norintys užsiimti vartojimo kreditų teikimu, pirmiausia turi įgyvendinti Lietuvos banko nustatytus reikalavimus. Lietuvos bankui buvo perduoda teisė kontroliuoti šių kredito bendrovių veiklą bei licencijų išdavimą. Norintiems paskolas teikti internetu ar kitose vietose, pirmiausia reikia įgyvendinti saugumo reikalavimus. Kredito teikėjais gali būti tik juridiniai asmenys, o tai reiškia, kad šia veikla užsiimti gali tik įmonės. Taip pat reikia pabrėžti, kad šioms bendrovėms pirmiausia taikomi apribojimai ir dėl duomenų tvarkymo. Norint gauti licenciją verstis šia veikla, pirmiausia reikia gauti kitus leidimus dėl asmeninių duomenų valdymo.

Būsimos kreditų bendrovės pirmiausia turi kreiptis į asmens duomenų apsaugos inspekciją dėl duomenų valdytojo statuso suteikimo. Šis statusas reikalingas tam, kad kredito bendrovė galėtų rinkti klientų duomenis ir paskui juo patikrinti SODROS bei kitų institucijų duomenų bazėse. Kreditoriams būtina turėti prieigą ir prie kitų duomenų bazių, o ypač prie to, kurioje galima matyti konkretaus kliento kredito istorijos ataskaitą. Jeigu ketinate imti paskolą, kreditorius pirmiausia turės gauti jūsų sutikimą dėl duomenų tikrinimo. Būtent todėl šios bendrovės turės gauti reikalingą licenciją duomenų tvarkymui ir saugojimui.

Dabar Lietuvoje yra nemažai jungtinio finansavimo įmonių, kurios leidžia vartotojams skolintis bei investuoti į paskolas  – šios įmonės taip pat privalo gauti licenciją verstis pinigų skolinimo veikla. Tačiau, investuojantys į paskolas per tokias sistemas licencijų gauti neprivalo – jos jiems nereikalingos, nes jų gaunamos pajamos yra laikomos pajamomis iš investavimo veiklos. Paskolų rinkoje didžiausio dėmesio vis dar sulaukia būtent greitųjų kreditų bendrovės, nes jos siūlo griežčiausias skolinimosi sąlygas visoje Lietuvoje.